Description
Punjabi style mixed Pickle. seasonal vegetables like mango, carrot, chilli, lime, dela-tenti, lotus stem, lesuda etc used. You will love its homemade taste. Buy Addme Punjabi Mixed pickle – 500 gm
Punjabi style mixed Pickle. seasonal vegetables like mango, carrot, chilli, lime, dela-tenti, lotus stem, lesuda etc used. You will love its homemade taste. Buy Addme Punjabi Mixed pickle – 500 gm
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 |
| Brand | Addme |
| Model Name | Mixed Pickles 500gm Home Made Recipe & Taste Punjabi Achar Pickle |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Mixed Vegetable |
| Quantity | 500 g |
| Container Type | Mason Jar |
| Taste | Sour |
| Organic | Yes |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 18 Months |
| Storage Instructions | WHEN STORED IN A COOL PLACE AWAY FROM DIRECT SUNLIGHT |
| Nutrient Content | Energy (kcal) – 176, Fat (g) – 12, Carbohydrate (g) – 14, Protein (g) – 3 |
| Preservation Process | Mango, Lemon, Carrot, Green Chilli, Dela tenti, Lotus stem& other seasonal vegetable, Salt, Edible vegetable oil, Chilli, Mustered, Cumin, Fenugreek, Turmeric |
| Ingredients | Mango, Lemon, Carrot, Green Chilli |
| Country of Manufacture | India |
| Manufactured By | V P S FODDS PVT. LTD. |
| Width | 11 cm |
| Height | 20 cm |
| Depth | 11 cm |
Reviews
There are no reviews yet.