Description
Italian finish stainless steel chimney with White LED light and 3 speed Options, Low maintainance with low noise level
Italian finish stainless steel chimney with White LED light and 3 speed Options, Low maintainance with low noise level
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | AIRSTON |
| Model Number | Avena Eco |
| Brand Color | Stainless Steel |
| Finish | Stainless Steel |
| Shape | Hood |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Steel |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | Push Button |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Avena Eco |
| Color | Silver |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 50 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | No |
| Other Lighting Features | no |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220-240 volts |
| Engine Power | 95 |
| Other Power Features | Non |
| Height | 60 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 7 kg |
| Cord Length | 90 m |
| Other Dimensions | no |
| Power Saving Mode | No |
| Auto Start Function | No |
| Adjustable Lamps | No |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Certification | Yes |
| Other Features | Silent model |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 5 yrs Motor warranty and 1 year for other parts warranty |
| Service Type | Asking the customer to bring product to service station in case non available of service at custmer's place |
| Covered in Warranty | Motor and Switch |
| Not Covered in Warranty | Glass and light |
Reviews
There are no reviews yet.