Description
: A Unique handy Cooktop with all the Usefulness of Gas & Induction Stove.An essential product for every kitchen. this Coil Cooktop Save Electricity, Money and Time.This is the best alternative to LPG Cylinders, Stoves etc.
: A Unique handy Cooktop with all the Usefulness of Gas & Induction Stove.An essential product for every kitchen. this Coil Cooktop Save Electricity, Money and Time.This is the best alternative to LPG Cylinders, Stoves etc.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Coil Hot Plate |
| Brand | AKSHAT |
| model_name | DOUBLE 1000W+1000W ( 2 BURNER) ELECTRIC COOKING HEATER G COIL |
| Model | SC-C101 |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | METAL, IRON, STAINLESS STEEL |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | YES |
| Fast Heating | Yes |
| Power Consumption | 1000 W |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 6 cm |
| Width | 23 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 0.4 kg |
| Other Features | useful for making fast food in hostels & pg |
| Service Type | NOT APPLICABLE |
| Warranty Summary | NOT APPLICABLE |
| Covered In Warranty | NOT APPLICABLE |
| Not Covered In Warranty | NOT APPLICABLE |
Reviews
There are no reviews yet.