Description
No added artificial food colors, Branded RaiceBran Oil used while preparing the Pickle
No added artificial food colors, Branded RaiceBran Oil used while preparing the Pickle
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 |
| Brand | Amrutha Foods |
| Model Name | Lemon Pickle |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Lime |
| Quantity | 500 g |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Taste | Spicy |
| Organic | No |
| Dietary Preference | No MSG |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 9 Months |
| Storage Instructions | After Opening Refrigeration required , Don't use wet Spoon Mix well before use |
| Preservation Process | Oil & Salt |
| Ingredients | Lemon Pickle,Chilli Powder,salt,Edible Ricebran oil & Mixed Spices |
| Country of Manufacture | India |
| Manufactured By | Amrutha Foods |
| Width | 10 cm |
| Height | 16 cm |
| Depth | 10 cm |
Reviews
There are no reviews yet.