Description
100% pure made from vegetable oil only. Vanaspati ghee, on the other hand, was a type of vegetable shortening made up of highly saturated vegetable oil and made to mimic desi ghee.
100% pure made from vegetable oil only. Vanaspati ghee, on the other hand, was a type of vegetable shortening made up of highly saturated vegetable oil and made to mimic desi ghee.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Ashoka |
| Model Name | Vanaspati |
| Type | Vanaspati |
| Quantity | 1000 ml |
| Used For | Cooking |
| Processing Type | Refined |
| Maximum Shelf Life | 9 Months |
| Food Preference | Vegetarian |
| Container Type | Pouch |
| Organic | No |
| Added Preservatives | No |
| Common Name | Vanaspati ghee |
| Manufactured By | Shree Hari Agro Industries Limited |
| Certification | FSSAI |
| Country of Manufacture | INDIA |
| Weight | 0.9 kg |
Reviews
There are no reviews yet.