Description
Bajaj Majesty 1000 TSS (10 Litre) Oven Toaster Griller (OTG)
Bajaj Majesty 1000 TSS (10 Litre) Oven Toaster Griller (OTG)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 OVEN TOASTER GRILLER, COOKING TRAY, TONG FOR COOLING TRAY, TONG FOR WIRE GRILL, PIZZA TRAY, INSTRUCTION MANUAL |
| Brand | BAJAJ |
| Model Number | MAJESTY 1000 T SS |
| Model Name | Bajaj Majesty 1000 TSS |
| Capacity | 10 L |
| Type | Standard |
| Rotisserie | No |
| Color | Black, Silver |
| Shade | Black, Silver |
| Rotisserie Type | Wire Grill |
| Control Panel | Analog |
| Cavity Material | Steel |
| Timer | Yes |
| Temperature Control Range | 250 degree C |
| Maximum Timer Limit | 40 min |
| Indicator | Yes |
| Chamber Light | Yes |
| Warming Function | Yes |
| See-through Door | Yes |
| Auto Shut-off | Yes |
| Auto Menu | No |
| Number Of Auto Menu | 0 |
| Heat-resistant handle | Yes |
| Auto Thermostat | Yes |
| Power Consumption | 800 W |
| Power Requirement | 230V 50Hz |
| Width | 41 cm |
| Height | 24 cm |
| Depth | 36 cm |
| Other Features | 0 – 250 degree thermostat range, 60 minute timer with auto shut off, Ideal for 10-inch Pizza, Cookies and More, Unique heating element design, Grill Rack, Baking Tray, Skewer Rods, Tong, Keep Warm Facility |
| Warranty Summary | 1 YEAR |
| Covered in Warranty | ELECTRIC PART AND FUNCTIONAL PARTS |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage/Plastic Part |
Reviews
There are no reviews yet.