Description
1900-Watts High Quality Automatic
1900-Watts High Quality Automatic
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | induction |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | IC1900W |
| Model | 1900-Watts High Quality Autoamatic |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Multicolor |
| Control | Push Button |
| Preset Cooking Menus | 8 |
| Display | Digital Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Digital Time Control hr |
| Fast Heating | No |
| Elements on Cooktop | induction |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 1900 W |
| Power Input | 220 – 240 V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | No |
| Weight | 1.5 kg |
| Service Type | home service |
| Warranty Summary | one year warranty against manufacturer defects |
| Covered In Warranty | manufacturer defects only |
| Not Covered In Warranty | physical damage |
Reviews
There are no reviews yet.