Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 MAIN UNIT, 1 WARRANTY CARD, 1 INSTRUCTION MANUAL |
| Brand | bajaj |
| Model | Majesty Esteela Dry Iron |
| Type | Dry |
| Color | WHITE, BROWN |
| Soleplate type | TAFLONE PLATE PLATE |
| Temperature Control | Yes |
| Other Comfort Features | TAFLONE PLATE PLATE |
| Indicator Light | Yes |
| Spray | No |
| Steam Burst | No |
| Self Cleaning | No |
| Cordless | No |
| Automatic shut-off | Yes |
| Swivel Cord | 360 |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 1000 W |
| Power Input | 230 V |
| Height | 14.5 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 0.85 kg |
| Service Type | Customer needs to call at CUSTOMER CARE NO.: 18001025963 / 022-41280000 |
| Warranty Type | 2 Year repair Warranty on Product, Home Service |
| Warranty Summary | 2 Year repair Warranty on Product, Home Service |
| Covered In Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only |


Reviews
There are no reviews yet.