Description
1. Energy Saving due to Quick & Efficient Heating. 2. Well designed internals to avoid ingress of water & Insects.
1. Energy Saving due to Quick & Efficient Heating. 2. Well designed internals to avoid ingress of water & Insects.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cook top |
| Brand | BAJAJ |
| model_name | Induction Cooker |
| Model | Majesty Slim Induction Cooker |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | 4 |
| Display | Digital LED Display |
| Timer setting | Yes hr |
| Elements on Cooktop | METTLE |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Consumption | 2100 W |
| Power Input | AC 220 – 240 V, 50/60 Hz |
| Automatic shut-off | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Service Type | Company Manufacture |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered In Warranty | Manufacture Defualt |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.