Description
Perfect size and weight for travel Smart buy for single/couples Cool touch handles Comfort and convinience and space saver due to compact size Warranty: 2 years on product
Perfect size and weight for travel Smart buy for single/couples Cool touch handles Comfort and convinience and space saver due to compact size Warranty: 2 years on product
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | Mini 0.4-Litre Multifunction Rice Cooker (White) |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 0.4 L |
| Series | RCX1 200 WATT |
| Sales Package | 1 RICE COOKER |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Tempered Glass Lid | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Steaming Basket | No |
| Spatula | Yes |
| Poaching Tray | Yes |
| Programmable Options | Yes |
| Width | 22 cm |
| Height | 21 cm |
| Depth | 22 cm |
| Warranty Summary | 2 YEAR WARRANTY |
| Warranty Service Type | SERVICE CENTER |
| Covered in Warranty | MANUFACTURER DEFECTS |
| Not Covered in Warranty | PHYSICAL DAMAGE |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.