Description
It is a good quality rice cooker.
It is a good quality rice cooker.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | RCX7 ELECTRIC COOKER |
| Type | Rice Cooker |
| Color | White |
| Capacity | 1.8 L |
| Total Pan Capacity | 1.8 L |
| Model Name | RCX7 |
| Series | RCX7 |
| Material | Aluminium |
| Sales Package | 1 Rice Cooker, Non stick coated Cooking Bowl, Trivet, Measuring Cup, Spatula, Steamer, Detachable power Cord, Instruction Manual, Warranty Card |
| Auto Keep Warm Function | Yes |
| Non-stick Cooking Bowl | Yes |
| Detachable Power Cord | Yes |
| See Through Glass Top Lid | Yes |
| Measuring Cup | Yes |
| Trivet | Yes |
| Tempered Glass Lid | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Steaming Basket | Yes |
| Spatula | Yes |
| Power Requirement | 230 |
| Poaching Tray | Yes |
| Programmable Options | Yes |
| Cooking Pan | Non Stick |
| Other Features | Hassle Free Cooking |
| Width | 28 cm |
| Height | 29 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 2.75 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Bajaj Company Domestic Warranty |
| Warranty Service Type | SERVICE CENTER |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Physical damages |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.