Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Bajaj |
| Model Number | RHX-2 |
| Type | Halogen |
| Heating Element | QUARTZ |
| Body Material | Plastic, Metal |
| Grille Material | Metal |
| Color | White |
| Climate Control | No |
| Number of Heat Settings | 2 |
| Heat Settings | 400 W, 800 W |
| Technology Used | Halogen Rods |
| Auto-revolving Heater | No |
| Adjustable Height | No |
| Digital Display | No |
| Mounting Features | Table Top, ON FLOOR |
| Remote Control | No |
| Switch Type | Push Button |
| Caster Wheels | No |
| Power Indicator | Yes |
| Timer | No |
| Noiseless Operation | Yes |
| Fan Switch Off | No |
| Other Convenience Features | Peace of Mind: Featuring dual safety device: Tip over switch against tilting and a Thermal fuse |
| Tip-over Switch | Yes |
| Overheat Protection | Yes |
| Touch Sensor | No |
| Power Requirement | 230 V, 50 Hz |
| Maximum Power Consumption | 1000 W |
| Cord Length | 1.5 m |
| Width | 19.5 cm |
| Height | 43 cm |
| Depth | 37 cm |
| Weight | 1.4 kg |


Reviews
There are no reviews yet.