Description
Baltra 2000 Watt Prima Pro Induction
Baltra 2000 Watt Prima Pro Induction
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop |
| Brand | Baltra |
| model_name | Prima Pro Induction Cooktop Touch panel 2000W |
| Model | Prima Pro Induction Cooktop Touch panel 2000W(Only Induction Utensils used) |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | 6 |
| Display | 4 Digit LED Display |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Yes hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 induction Burner |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | Induction Cooktop |
| Reversible Burner | No |
| Power Indicator | No |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | 220-240 V |
| Cord length | 1.2 m |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 14 cm |
| Width | 30 cm |
| Depth | 5 cm |
| Weight | 2 kg |
| Other Features | Indian Menu |
| Service Type | For Complain, please call 7827911075/78/79 & for Bulk enquiry / suggestion, please send mail to ecom@baltra.in or Time:-10 am to 7 pm contact 7827904874. |
| Warranty Type | Onsite |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturer Defects |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.