Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Number | 7-6i |
| Model Name | 7-6i |
| Color | White |
| Connectivity | Wi-Fi+3G |
| OS | Android |
| Operating System Version | KitKat |
| RAM | 1 GB |
| Voice Call | Yes |
| Display Resolution Type | HD |
| In-build Keypad | Yes |
| Supported Network | GSM |
| Display Supported Network | GSM |
| Processor Type | ARM CORTEX |
| Series | Slim |
| Display Size | cm (7" inch) |
| Sales Package | Tablet, Charger, Earphone, OTG cable, Warranty Card |
| Display Resolution | 1024 X 600 WITH IPS Pixels |
| Primary Camera | 0.3 Megapixels |
| Internal Storage | 16 GB |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Additional Content | CHARGING CABLE, CHARGER, OTG, EARPHONE WITH MIC |
| Sim Size | Regular |
| Graphics Processors | MALI 400 |
| Sim Access | Dual Standby |
| Sim Type | Dual Sim |
| ROM | 16 |
| RAM Type | DDR3 |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Stand By Time | 8 HR |
| Document Editor | Yes |
| Document Viewer | Yes |
Yes |
|
| Secondary Camera | 2 Megapixels |
| Video Recording | Yes |
| Flash | LED |
| Optical Zoom | Yes |
| USB | Mini USB |
| Microphone Jack | 3.5 mm |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Video Formats Supported | XviD/MP4/H264/H263 |
| HD Game Support | No |
| Radio Support | Yes |
| Audio Formats Supported | MP3/WAV |
| GPS Support | Yes |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot Type | MICRO SD |
| Memory Card Support | Yes |
| Warranty | 12 months |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty Carry In |
| Warranty Service Type | Carry In |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| Covered in Warranty | Tablet One Year Warranty Accessories No Warranty |


Reviews
There are no reviews yet.