Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Biome |
| Model Name | B E SixZeroTwo |
| Type | Room |
| Filter Type | Photo Catalyst Filter, UV Filter, HEPA, Cold Catalyst Filter, Pre-Filter, Activated Carbon |
| Color | Gold |
| Coverage Area | 800 sq ft |
| Control Type | TOUCH SENSOR |
| Suitable For | OFFICES , HOMES , HOSPITALS , HOTELS , SMOKING ROOMS |
| Technology Used | HEPA CERTIFIED , NANO |
| Air Flow Level | 3.6 km/hr |
| Number of Speed Settings | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | Yes |
| Ionizer | Yes |
| UV Lamp | Yes |
| Indicators | Filter Replacement indicator |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Portable | Yes |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Timer | Yes |
| Power Requirement | 35 |
| Power Consumption | 35 W |
| Other Power Features | ODOR REMOVAL, 100% VIRUS REMOVAL, 100% ALLERGENS REMOVAL, NEGATIVE IONS, VOC, 100% BACTERIA REMOVAL, STERLIZER |
| Noise Level | 30 dB |
| Operating Temperature | 0-40 degree C |
| Retractable Cord | Yes |
| Adjustable Fan | Yes |
| Certification | HEPA CERTIFIED , ISO 9008 , CE |
| Width | 410 cm |
| Height | 69 cm |
| Depth | 23 cm |
| Weight | 8 kg |
| Warranty Summary | 1 YEAR OFF SITE |
| Covered in Warranty | 1 YEAR SERVICE CENTRE |
| Not Covered in Warranty | FAN MOTOR , CONTROL PANEL |


Reviews
There are no reviews yet.