Description
2 feet Chimney Hood, 2 LED lights, 3 Fan Speed, 800 C3/h extraction
2 feet Chimney Hood, 2 LED lights, 3 Fan Speed, 800 C3/h extraction
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call Bosch customer support directly on 1800-266-1880 and provide the products model name., Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation. |
| Brand | Bosch |
| Model Number | 60 CM BLACK PANEL BOX HOOD |
| Brand Color | SILVER |
| Finish | SILVER |
| Shape | BOX SHAPE |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 800 CMH |
| Control Panel Type | Touch Control |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Color | Silver, Black |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | No |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 250 v |
| Engine Power | 250 |
| Height | 30 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 17 kg |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 5 year manufacturer warranty |
| Service Type | repair |
| Covered in Warranty | technical issues |
| Not Covered in Warranty | physical damage after delivery |
Reviews
There are no reviews yet.