Description
Excellent in performance also comes with an integrated glass to add a modern touch to your kitchen.
Excellent in performance also comes with an integrated glass to add a modern touch to your kitchen.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | Bosch |
| Model Number | DWB97DM50B |
| Brand Color | Silver |
| Finish | Silver |
| Shape | Square |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 750 CMH |
| Control Panel Type | Touch Control |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Cassette Filter |
| Model Name | Wall Mounted 90 cm Box Hoods Touch Control, LED lamps, 3 extra large high ef?cient multi layer cassette filters |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Three-phase |
| Power Requirement | 250 V |
| Engine Power | 250 |
| Height | 50.5 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 37 kg |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 2 year |
| Service Type | NA |
| Covered in Warranty | Motor |
| Not Covered in Warranty | Physical damage due to mishandling |
Reviews
There are no reviews yet.