Description
Black, stylish and sophisticated this hood exudes robust performance, and adds a contemporary and professional vibe to any kitchen.
Black, stylish and sophisticated this hood exudes robust performance, and adds a contemporary and professional vibe to any kitchen.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
| Brand | BOSCH |
| Model Number | DWK098G60I |
| Brand Color | BLACK |
| Finish | Straight glass and stainless steel chimney for wall mounting |
| Shape | ANGLED FLOW |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1200 CMH |
| Control Panel Type | 2 x 2 W LED lighting |
| Ductless | No |
| Filter Type | Double Layer Stainless Steel |
| Model Name | Serie, 4 wall-mounted cooker hood 90 cm Black |
| Color | Black |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 55 dB |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 230 V |
| Engine Power | 348 |
| Height | 50 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 18.548 kg |
| Warranty Summary | 2 YR. |
| Service Type | DOOR SERVICE |
| Covered in Warranty | COMPREHENSIVE |
| Not Covered in Warranty | ELECTRIC PARTS |
Reviews
There are no reviews yet.