Description
60 cm, Mechanical Box Hood, High Efficiency 3 Layer Baffle filters, Touch Control, real suction power 800m/h, LED illumination, 350 W Powerful Motor for Efficient Suction.
60 cm, Mechanical Box Hood, High Efficiency 3 Layer Baffle filters, Touch Control, real suction power 800m/h, LED illumination, 350 W Powerful Motor for Efficient Suction.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | BOSCH |
| Model Number | HAZ-DWB068D50I |
| Brand Color | Silver |
| Finish | Brushed stainless steel, Chromed Push buttons |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Steel |
| Air Suction Capacity | 800 CMH |
| Control Panel Type | Push buttons |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | HAZ-DWB068D50I |
| Color | Silver |
| Filter Block Indicator | No |
| Noise Level | 55 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED Lamps |
| Dimming Feature | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 220 |
| Engine Power | 350 |
| Other Power Features | Phase: Supports Single-phase, 2 High efficiency baffle filters |
| Height | 36 cm |
| Width | 62 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 16 kg |
| Cord Length | 110 m |
| Other Dimensions | customer care 1800 266 1880, Free standard Installation, 2 High efficiency baffle filters |
| Power Saving Mode | Yes |
| Auto Start Function | Yes |
| Adjustable Lamps | Yes |
| Other Features | Customer Care No 18002661880 |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and Extra 3 Years on Motor |
| Service Type | on Site |
| Covered in Warranty | 5 Years on Motor and 2 years on Product |
| Not Covered in Warranty | Any Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.