Description
Equiped with suction of 1200 m3/hr and 190W motor and 1 baffle filter
Equiped with suction of 1200 m3/hr and 190W motor and 1 baffle filter
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call Butterfly customer support directly on 9362-01-9362 and provide the products model name. For Issues, please contact the brand on -EMAIL:service@butterflyindia.com. Installation of Chimney is charged extra to the customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation. |
| Brand | Butterfly |
| Model Number | Reflection |
| Brand Color | Silver |
| Finish | Stainless Steel |
| Shape | curve |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1200 m3/h |
| Control Panel Type | push button |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | TRCYA00021 |
| Color | Silver |
| Speed Levels | 3 |
| Filter Block Indicator | Yes |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | led |
| Dimming Feature | Yes |
| Other Lighting Features | led |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 190 |
| Engine Power | 3 |
| Other Power Features | lede |
| Height | 54 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 16.5 kg |
| Cord Length | 2 m |
| Other Dimensions | yes |
| Power Saving Mode | Yes |
| Auto Start Function | Yes |
| Adjustable Lamps | Yes |
| Remote Control Included | Yes |
| Timer Present | Yes |
| Certification | yes |
| Other Features | led |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 5 |
| Service Type | customer care |
| Covered in Warranty | 5 |
| Not Covered in Warranty | 5 |
Reviews
There are no reviews yet.