Description
A very good quality induction for you kitchen
A very good quality induction for you kitchen
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Induction Cooktop, User Manual with Warranty Card |
| Brand | Butterfly |
| model_name | TURBO TOUCH |
| Model | TURBO TOUCH |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Body Material | GLASS |
| Control | Touch Panel |
| Preset Cooking Menus | MILK , GRILL , RICE , FRY , HOT POT ETC |
| Display | LED DISPLAY |
| Timer | YES |
| Timer setting | 3 hr |
| Fast Heating | Yes |
| Elements on Cooktop | 1 |
| Spill Proof | Yes |
| Grid Type | SQUARE |
| Reversible Burner | Yes |
| Power Indicator | Yes |
| Power Levels | 8 |
| Power Consumption | 1800 W |
| Power Input | 220 |
| Cord length | 150 cm |
| Automatic shut-off | Yes |
| Cool Touch | Yes |
| Height | 35 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 1.8 kg |
| Other Features | GOOD |
| Other Body & Design Features | GOOD |
| Service Type | Onsite Service |
| Warranty Type | 2 |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered In Warranty | Onsite Service |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
| International Term | NO |
Reviews
There are no reviews yet.