Description
Mixed Pickle is a mix of carefully selected fruits and vegetables from across India to offer a distinct taste and flavour.
Mixed Pickle is a mix of carefully selected fruits and vegetables from across India to offer a distinct taste and flavour.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Brand | Cactus Spices |
| Model Name | Cactus Homemade Mixed Pickle |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Carrot |
| Quantity | 200 g |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Taste | Spicy |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Ingredients | Mango pieces, Lime pieces, Tenti dela, Salt, Edible Vegetable Oil, Carrot pieces, Chilli pieces, Red chilli powder, Mustard seeds, Fenugreek, Ginger pieces, Turmeric, Asafoetida, Acidity regulator, Preservative |
| Width | 6 cm |
| Height | 10 cm |
| Depth | 6 cm |
Reviews
There are no reviews yet.