Description
Gulkand is a sweet preserve of rose petals from the Indian subcontinent. It is prepared using special pink rose petals and mixed with sugar..
Gulkand is a sweet preserve of rose petals from the Indian subcontinent. It is prepared using special pink rose petals and mixed with sugar..
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Brand | Cactus Spices |
| Model Name | Cactus Homemade Sweet Gulkand with Ajwain Honey |
| Type | Murabba |
| Base Ingredient | Green Gooseberry |
| Quantity | 425 g |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Taste | Sweet |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Ingredients | Rose petals, Ajwain Honey |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Depth | 10 cm |
Reviews
There are no reviews yet.