Description
This product is like a friend in summer when sun shine is at its peek and also in winters too when its cold, you can use this in low speed as in this product 3 speed setting is given for various conditions.
This product is like a friend in summer when sun shine is at its peek and also in winters too when its cold, you can use this in low speed as in this product 3 speed setting is given for various conditions.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Candes |
| Model Name | Elegant High-Speed Honey Comb Cooling Pad, Blower & Ice Chamber |
| Color | White, Black |
| Type | Room/Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Water Tank Capacity | 12 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Operating Mode | Blower Mode |
| Air Delivery | 600 cfm |
| Air Throw Distance | 10 ft |
| Motor Speed | 1380 RPM |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Blower |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | No |
| Number of Castor Wheels | 0 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Other Convenience Features | Mosquito Net |
| Power Consumption - Heating | 80 W |
| Cooler Location | Indoor, Outdoor |
| Other Features | Thermal Overload Protector |
| Width x Height x Depth | 30 cm x 59 cm x 28 cm |
| Weight | 5 kg |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty from the date of purchase. |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defect only. |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories (such as battery, cable), damage caused to the product due to improper installation by customer, normal wear and tear to magnetic heads, etc. |
| Warranty Service Type | On site |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.