Description
From baking to adding spices and even shortcrust pastries, this multifunctional sieve is ideal for aerating flour, making the batter fluffy and evenly mixing high-quality ingredients.
From baking to adding spices and even shortcrust pastries, this multifunctional sieve is ideal for aerating flour, making the batter fluffy and evenly mixing high-quality ingredients.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Cartshopper |
| Model Number | Flour Sifter, Premium Stainless Steel Baking Sieve |
| Type | Semi-automatic |
| Grinding Capacity | 0.3 kg/hr |
| Motor Power | 0 hp |
| Motor Speed | 0 RPM |
| Power Consumption | 0 W |
| Power Requirement | 0 |
| Suitable For | ALL |
| Width | 10 cm |
| Height | 8 cm |
| Depth | 5 cm |
| Weight | 0.21 kg |
| Other Dimensions | N/A |
| Warranty Summary | N/A |
| Service Type | N/A |
| Covered in Warranty | N/A |
| Not Covered in Warranty | N/A |
Reviews
There are no reviews yet.