Description
Castor Premium Induction Cooktop with Crystal Glasstop,2000W Strong Fire Power | Press Button Ctrol Function,Auto Shutoff Safety Protection and Overheat protection
Castor Premium Induction Cooktop with Crystal Glasstop,2000W Strong Fire Power | Press Button Ctrol Function,Auto Shutoff Safety Protection and Overheat protection
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 induction cooktop |
| Brand | CASTOR |
| model_name | VEGA058Y |
| Model | 2000W Induction Cooktop with Auto Shut Off & Over Heat Safety Protection with Press Button Control,BIS Certified. |
| Type | Induction Cooktop |
| Color | Black |
| Control | Push Button |
| Display | LED |
| Timer | Yes |
| Timer setting | Yes hr |
| Elements on Cooktop | 1 induction burner |
| Reversible Burner | No |
| Power Indicator | Yes |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Input | 220-240V |
| Automatic shut-off | Yes |
| Height | 6 cm |
| Width | 29 cm |
| Depth | 36 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Other Features | Touch Panel Controls |
| Service Type | Repair |
| Warranty Type | 1 Year Standard |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty & 1 Year Additional Warranty on Registration |
| Covered In Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
Reviews
There are no reviews yet.