Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 Chuk De Spices White Pepper (Safed Mirch) Powder 100g |
| pack_of | 1 |
| Brand | Chukde |
| Type | White Pepper Powder |
| Form Factor | Powder |
| Quantity | 100 g |
| Container Type | Box |
| Gourmet | Yes |
| Added Preservatives | No |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Organic | No |
| Cuisine | Indian |
| Manufactured By | Life Style Foods Pvt Ltd |
| Type of Usage | Spice |
| Ready Masala | No |
| Certification | FSSAI |
| Country of Manufacture | India |
| Other Features | White Peppercorn Powder: is extracted from fully ripen Piper Nigrum berries after peeling off the red skin. The white pepper blends well with white dishes like cream sauces and mashed potatoes, Taste Profile: the white powder pepper has distinctive mild and earthy flavours. Unlike other peppers, the white pepper powder is less spicy, adding rich taste to the recipe, Health and Wellness: white pepper spice contains piperine which offers anti-inflammatory and antioxidant benefits, Use: white pepper is added to a dish after it is cooked to avoid overheating of the spice. It is used in cream soups and pork dishes to keep the color of the dish undisturbed, Product Specifications: the FSSAI Registered spice by Chuk-De is available in 100 g pack |


Reviews
There are no reviews yet.