Description
Quality pickles with home made taste.Rich aroma freshness & flavor Ideal for a wide range of food items
Quality pickles with home made taste.Rich aroma freshness & flavor Ideal for a wide range of food items
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 HERBAL PICKLE |
| Brand | CLASSIC CHEF |
| Model Name | HERBAL PICKLE |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Ginger |
| Quantity | 500 g |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Taste | Bitter |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| Storage Instructions | Protect from moisture, Do Not Refridgerate, Store in dry place |
| Nutrient Content | very low in Cholesterol, good source of Dietary Fiber, Vitamin K and Calcium, VITAMIN A, IRON POTTASIUM |
| Preservation Process | SALT |
| Ingredients | PEPPER, GINGER, CORIANDER POWDER, AMLA, MUSTARD POWDER |
| Manufactured By | TASTE ME FOODS |
| Certification | FSSAI |
| Other Features | This food is low in Saturated Fat, |
| Width | 7 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 7 cm |
Reviews
There are no reviews yet.