Description
Mixer grinder, Liquidizing jar (1.5 Litre), Multi-purpose jar (800ml), Chutney jar (350ml) and free of cost Plastic jar
Mixer grinder, Liquidizing jar (1.5 Litre), Multi-purpose jar (800ml), Chutney jar (350ml) and free of cost Plastic jar
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | 1 mixi and 4 jars with warranty card |
| Revolutions | 20000 |
| Auto Switch Off | Yes |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Non-slip Feet | Yes |
| Dry Grinding | Yes |
| Blending | Yes |
| Grating | Yes |
| Mincing | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Grinding Jar Capacity | 0.8 |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.5 |
| Chutney Jar Capacity | 0.35 |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty Against Manufacturing Defects |
| Warranty Service Type | On site warranty through Courier |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Regular Wear And Tear Damages By Customer |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 1 Year |
| Depth | 20 cm |
| Height | 30 cm |
| Width | 18 cm |
| Weight | 2.7 kg |
Reviews
There are no reviews yet.