Description
Euro Fresh Merida SS 1300m3/hr 60cm Auto Clean with Heat Advanced Technology Chimney with Long Steel Detachable Oil Cup,2 LED lights Focus on the gas-stove, Touch Panel for Easy Operate.
Euro Fresh Merida SS 1300m3/hr 60cm Auto Clean with Heat Advanced Technology Chimney with Long Steel Detachable Oil Cup,2 LED lights Focus on the gas-stove, Touch Panel for Easy Operate.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
| Brand | Euro Fresh |
| Model Number | 1300 Prime |
| Brand Color | Stainless Steel |
| Finish | 60 cm : Suitable for 3-4 Burners 1200 CMH Baffle Filter : Uses panels to separate grease & spice, half-yearly cleaning Autoclean: Uses water/heat to auto-clean the collection chamber Very effective in removing odor |
| Shape | T Shape |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1300 CMH |
| Control Panel Type | Touch Screen backlit |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 240 |
| Engine Power | 240 |
| Height | 53 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 48 cm |
| Weight | 12 kg |
| Warranty Summary | 1 year comprehensive and 5 years on motor |
| Service Type | Directly service by company at service center |
| Covered in Warranty | Blower; All Electronic parts i.e., PCB (Power Circuit Board), Capacitor, Touch/Push Control Panel etc. are covered under warranty for the period of One Year from Date of Purchase. |
| Not Covered in Warranty | Glass, LED Light & Filter are not covered under Warranty; Attack of pests / rodents / birds making nests in the duct pipe or Other acts which are not the fault of Seavy Appliances India Pvt Ltd. |
Reviews
There are no reviews yet.