Description
Designed for the modern kitchen SG212 delivers great results each time you want a grilled sandwich.
Designed for the modern kitchen SG212 delivers great results each time you want a grilled sandwich.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Sandwich Maker, Instruction Manual, Warranty Card |
| Brand | EVEREADY |
| Model ID | ST202 |
| Slice Capacity | 4 |
| Cooking Plate | Sandwich Plate, Non-stick |
| Display Functions | Toasting |
| Color | Silver, Black |
| Buttons | Power On/Off |
| Lid Lock | Yes |
| Other Body Features | Smooth Touch Handle, Lock on Clip |
| Timer | No |
| Removable Drip Tray | No |
| Other Convenience Features | Heat Control Thermostat and Fuse Control |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 750 W |
| W x H x D | 25.5 cm x 12 cm x 25.2 cm |
| Net Weight | 1.33 kg |
| Warranty Summary | 2 years |
| Service Type | On site service, cutomer care number: 18001024041, Email id: appliancecare@eveready.co.in |
| Not Covered in Warranty | Damage Caused by Abnormal Voltage Fluctuations, Liquids, Incidental Fire and or Other External Factor, Product has not been Installed , Used and Maintained in Accordance with the User Manual, Repair/Modifications Carried Out by a Person Other than Eveready's Authorized Service Centers, Serial Number of Product Damaged/Removed for Any Reason Whatsoever, Product is Used for Commercial Purpose, Warranty Card not Filled in Completely, Damages Resulting From Accidents, Mishandling or Negligence on the Part of the Customer, Surface Coating, Normal Wear and Tear of Parts, Power Cord and Plastic/Bakelite Parts |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
Reviews
There are no reviews yet.