Description
Faber Wet AutoClean Chimney, Airflow 1500m3/hr Super Suction, 3 Speed Touch Sensor Control, Size 60cm, Stainless Steel Baffle Filter
Faber Wet AutoClean Chimney, Airflow 1500m3/hr Super Suction, 3 Speed Touch Sensor Control, Size 60cm, Stainless Steel Baffle Filter
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Faber |
| Model Number | Chimney Premier Energy 60cm 1500m3/hr Auto-Clean |
| Brand Color | Silver |
| Finish | Satin Finish Steel Silver |
| Shape | Hood |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1500 CMH |
| Control Panel Type | Touch Panel |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Chimney Premier Energy 60cm 1500m3/hr Autoclean |
| Color | Steel |
| Speed Levels | 3 |
| Noise Level | 65 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Light Type | LED |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 180 |
| Engine Power | 180 |
| Height | 60 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 12.5 kg |
| Auto Start Function | Yes |
| Timer Present | Yes |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | Lifetime |
| Service Type | Onsite |
| Covered in Warranty | MOtor & Rotor |
| Not Covered in Warranty | Any Type of breakage |
Reviews
There are no reviews yet.