Description
Faber Hood Topaz 3D T2S2 LTW 60 Wall Mounted Chimney, Silver, 1095 CMH
Faber Hood Topaz 3D T2S2 LTW 60 Wall Mounted Chimney, Silver, 1095 CMH
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Faber |
| Model Number | Hood Topaz 3D T2S2 LTW 60 |
| Brand Color | Stainless Steel |
| Finish | Stainless Steel |
| Shape | Conical |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Steel |
| Air Suction Capacity | 1095 CMH |
| Control Panel Type | Push Button |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | LOOD TOPAZ 3D T2S2 L TW 60(110.0439.801) |
| Color | Black, Silver |
| Speed Levels | 3 |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz |
| Engine Power | 200 |
| Height | 57 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 15 kg |
| Launch Year | 2015 |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 12 Years on Motor and Rotor |
| Service Type | On-site |
| Covered in Warranty | Motor and Rotor |
| Not Covered in Warranty | Glass, Plastic Parts, Rubber Parts, In Transit Damage |
Reviews
There are no reviews yet.