Description
Cook in an environment that is clean, hygienic, and smoke-free. The Faber Primus Energy kitchen chimney will make sure that you cook comfortably every day with its Auto Clean technology, high Suction Power, and many such features.
Cook in an environment that is clean, hygienic, and smoke-free. The Faber Primus Energy kitchen chimney will make sure that you cook comfortably every day with its Auto Clean technology, high Suction Power, and many such features.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | A brand authorized service engineer will provide installation & demo of your chimney |
| Brand | Faber |
| Model Number | Primus Energy TC HC BK 90 cm , 1500m3hr Auto-Clean |
| Brand Color | Black |
| Finish | Curved Glass |
| Shape | T-shaped with Curved Glass |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel with Powder Coating Hood |
| Air Suction Capacity | 1500 CMH |
| Control Panel Type | Touch Control |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Hood Primus Energy TC HC BK 90 |
| Color | Black |
| Speed Levels | 3 |
| Noise Level | 58 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | LED |
| Dimming Feature | No |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 250 |
| Engine Power | 250 |
| Height | 50 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 16 kg |
| Auto Start Function | Yes |
| Remote Control Included | No |
| Timer Present | No |
| Other Features | Electro Heat Auto Clean Function |
| Launch Year | 2016 |
| Warranty Summary | 250 |
| Service Type | Technician Visit |
| Covered in Warranty | Comprehensive Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Reviews
There are no reviews yet.