Description
Fabiano Electric Kettle-1.8L
Fabiano Electric Kettle-1.8L
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | Fabiano |
| Filter Type | Inbuilt Stainless Steel Filter Sieve |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | Yes |
| Dry Boil Protection | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Heating Element | Concealed Heating Element |
| Water Level Indicator | No |
| Power Requirement | 220-240V 50 Hz |
| Sales Package | 1 Electric Kettle, User Manual, Warranty Card |
| Width | 15 cm |
| Height | 23.3 cm |
| Cord Length | 0.15 m |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 0.74 kg |
| Warranty Summary | 1 Years Warranty |
| Warranty Service Type | Customer Needs to Visit the Nearest Service Center to get the Product Repaired or Inspected |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Any Damage or Defect in Product Arising Due to Wrong Usage or Normal and Tear |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Months |
Reviews
There are no reviews yet.