Description
Organic Toor Dal Oily
Organic Toor Dal Oily
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Sales Package | 1 |
| Brand | Fabulous |
| Type | Gujarat Toor Dal |
| Quantity | 500 g |
| Form | Split |
| Polished | No |
| Organic | Yes |
| Container Type | Pouch |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| Nutrient Content | Protein-44%,Carbohydrate-19%,Sodium-1%,Dietary Fiber 48% ,Total Fat–2% |
| Caloric Value | 335 |
| Dietary Preference | No Cholesterol |
| Storage Condition | Normally Kitchen Atmosphere |
| Manufactured By | Fabulous Food Product |
| Regional Speciality | GUJARAT |
| Country of Manufacture | India |
| Model Name | Toor Dal |
| Certification | no |
| Other Features | 100% Organic,Unpolished |
| Width | 15 cm |
| Height | 20 cm |
| Depth | 3.5 cm |
Reviews
There are no reviews yet.