Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | FREEDOM |
| Model Number | DEZIRE Z6 YELLOW SPARKLE |
| Type | Automatic |
| Grinding Capacity | 6.5 kg/hr |
| Motor Power | 1 hp |
| Motor Speed | 2880 RPM |
| Power Consumption | 0.75 W |
| Power Requirement | 220 V and 50 Hz |
| Suitable For | Wheat, Besan, Rice |
| Model Name | Fully Automatic Domestic Flour Mill YELLOW SPARKLE DEZIRE Z6 Series DIGITAL PRINTED DOOR FULLY AUTOMATIC Atta maker Domestic Flour Mill, Atta Chakki, Ghar ghanti with standard premium accessories. ( 0.75 Unit/hr low Consumption 1 HP Electric Motor ) New Technology Atta Chakki PREMIUM ATTA CHAKKI DEZIRE Z6 YELLOW SPARKLE Flourmill |
| Width | 36 cm |
| Height | 94 cm |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 51 kg |


Reviews
There are no reviews yet.