Description
Sleek minimalist design cast in brush steel : Size 90 cms : Airflow 1000m3/hr : 3 Speed Touch Sensor Control With Timer preset : Heat & Smoke Sensor : Stainless Steel Easy Clean Baffle Filter
Sleek minimalist design cast in brush steel : Size 90 cms : Airflow 1000m3/hr : 3 Speed Touch Sensor Control With Timer preset : Heat & Smoke Sensor : Stainless Steel Easy Clean Baffle Filter
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Installation of Chimney is charged extra to customer and needs to be paid directly to the service engineer at the time of Installation., For Issues, please contact the brand on – EMAIL: cr@glenindia.com., For requesting an installation/demo for this product once delivered, please call GLEN customer support directly on 9266655555 and provide the products model name. |
| Brand | GLEN |
| Model Number | Chimney GL 6052 Touch 90cm Heat & Smoke Sensor |
| Brand Color | Silver |
| Finish | Stainless Steel Brushed Silver |
| Shape | T-shape Hood |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Air Suction Capacity | 1000 CMH |
| Control Panel Type | Touch Sensor Control |
| Ductless | No |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Model Name | Chimney GL 6052 Touch 90cm Heat & Smoke Sensor |
| Color | Steel |
| Speed Levels | 3 |
| Noise Level | 70 dB |
| In-built Lights | Yes |
| Light Type | led |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 155 |
| Engine Power | 155 |
| Height | 60 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 12.5 kg |
| Auto Start Function | Yes |
| Certification | ISO |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | Lifetime |
| Service Type | Na |
| Covered in Warranty | MOtor |
| Not Covered in Warranty | Any Type of Breakage & Lights |
Reviews
There are no reviews yet.