Description
Singhaara are a good source of vitamin C as well as vitamins B1, B2, and B6 and folic acid. The health benefits of chestnuts center on their nutritional content. However, unlike other nuts, chestnuts are a low-fat variety.
Singhaara are a good source of vitamin C as well as vitamins B1, B2, and B6 and folic acid. The health benefits of chestnuts center on their nutritional content. However, unlike other nuts, chestnuts are a low-fat variety.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Brand | Godka |
| Type | Water Chest Nut Flour |
| Quantity | 500 g |
| Maximum Shelf Life | 12 Months |
| Is Perishable | No |
| Organic | No |
| Used For | Roti, Halwa, Barfi , Vegetable Thickner |
| Model Name | Chestnut Powder/Singhara Flour |
| Height | 18 cm |
| Width | 12 cm |
| Depth | 5 cm |
| Weight | 0.5 kg |
Reviews
There are no reviews yet.