Description
This is a snack that is oil and preservative free. Not baked or friend, this nutrition packed seed munchie will make snacking a healthy habit.
This is a snack that is oil and preservative free. Not baked or friend, this nutrition packed seed munchie will make snacking a healthy habit.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 1 |
| Brand | Green Canteen |
| Type | Watermelon Seeds |
| Quantity | 50 g |
| Form Factor | Whole |
| Variant | Salted |
| Container Type | Vacuum Pack |
| Dietary Preference | No Cholesterol |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| Organic | Yes |
| Caloric Value | 467.85 |
| Common Name | Watermelon Jeera Seeds Munchies |
| Health Benefits | Watermelon seeds contain loads of potassium, selenium, copper, magnesium, Vitamin B and zinc that make this snack truly nutritious. |
| Model Name | Watermelon Jeera Seeds Munchies |
| Usage Instruction | Add to your wraps or salads or even sprinkle over everyday meals to inculcate the habit of eating nutritive seeds every day. |
| Certification | FSSAI |
| Width | 3 cm |
| Height | 17 cm |
| Depth | 10 cm |
| Weight | 50 g |
Reviews
There are no reviews yet.