Description
This 100% Oil-free Lemon Pickle with a dash of spice in a pocket-sized packet is perfect for any meal. Our pickles are solar-dried and hand-made.
This 100% Oil-free Lemon Pickle with a dash of spice in a pocket-sized packet is perfect for any meal. Our pickles are solar-dried and hand-made.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Pack of | 10 |
| Sales Package | 20 g Lemon Pickle in each pack |
| Brand | Gulabs |
| Model Name | NA |
| Type | Pickle |
| Base Ingredient | Lemon |
| Quantity | 200 g |
| Container Type | Box |
| Taste | Spicy |
| Organic | No |
| Food Preference | Vegetarian |
| Maximum Shelf Life | 6 Months |
| Storage Instructions | Store in Cool and Dry Place |
| Nutrient Content | Sugar 0.42 g, Protein 0.7 g, Fat 0.05 g, Energy 21.8 Kcal, Carbohydrates 4.65 g, Lemon Pickle Nutritional Information per 20 g |
| Preservation Process | Salt |
| Ingredients | Lemon, Lemon Juice, Salt, Red Chilli Powder, Nigella Seeds, Asafoetida, Turmeric Powder, Potassium metabisulfite – E224 |
| Country of Manufacture | India |
| Manufactured By | Gulabs |
| Certification | FSSAI |
| Other Features | 100% Oil-Free, Travel-friendly small packs |
| Width | 6 cm |
| Height | 2 cm |
| Depth | 6 cm |
Reviews
There are no reviews yet.