Description
Havells 65 L Desert Air Cooler (White, Grey, Kool Grande 65)
Havells 65 L Desert Air Cooler (White, Grey, Kool Grande 65)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | HAVELLS |
| Model Name | Kool Grande 65 |
| Color | White,Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Water Tank Capacity | 65 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating Mode | Fan Mode |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | PP and ABS |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Overflow Indicator | No |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | 220 |
| Cooler Location | Indoor, Outdoor |
| Width x Height x Depth | 48.5 cm x 117 cm x 62 cm |
| Weight | 15.7 kg |
| Blower/Fan Diameter | 406.4 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damage Resulting from Accidents, Mishandling or Negligence on Part of the Customer |
| Warranty Service Type | On-site |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.