Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | HAVELLS |
| Model Number | Alai |
| Brand Color | Pink, Silver, Black |
| Body Material | ABS |
| Color | Black, Pink, Silver |
| Capacity | 2 L |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Number of Stones | 2 |
| Attachments Present | 5 |
| Motor Overload Protection | Yes |
| Auto off | Yes |
| Safety Lock | No |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 150 W |
| Width | 46 cm |
| Height | 28.3 cm |
| Depth | 28.5 cm |
| Weight | 11.5 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Service Type | On-site |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product Is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damage Resulting from Accidents, Mishandling or Negligence on Part of the Customer |


Reviews
There are no reviews yet.