Description
Havells GHBKTAXK160 Water, Tea & Soups Electric Kettle 1.5 L, Black
Havells GHBKTAXK160 Water, Tea & Soups Electric Kettle 1.5 L, Black
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Model Name | I-conic |
| Series | I-conic |
| Operating Mode | Cordless |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | Yes |
| Dry Boil Protection | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Water Level Indicator | No |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Sales Package | 1 Kettle, Detachable Base, Instruction Manual |
| Width | 19.8 cm |
| Height | 26.8 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty |
| Warranty Service Type | On-site |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| International Warranty | 0 Year |
Reviews
There are no reviews yet.