Description
Good quality product. It comes in various range & variety and hence fulfills the need of all.
Good quality product. It comes in various range & variety and hence fulfills the need of all.
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Sales Package | Base Motor, Top Lid, Juicer Blade, Grinder Jar with Blade and Top Lid, Juicer Blender Jar with Removable Filter, Spatula, User Manual |
| Power Required | 500 W |
| Auto Switch Off | Yes |
| Non-slip Feet | Yes |
| Dry Grinding | Yes |
| Chutney Grinding | Yes |
| Warranty Summary | 5 year warranty on motor ; 2 year warranty on body |
| Warranty Service Type | Part Replacement |
| Covered in Warranty | Coil And Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Any Plastic and Wire |
| Depth | 17 cm |
| Height | 20 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Weight | 1.7 kg |
Reviews
There are no reviews yet.