Description
BOIL DRY PROTECTION AND AUTOMATICLY TURNS OFF WHEN WATER BOILS
BOIL DRY PROTECTION AND AUTOMATICLY TURNS OFF WHEN WATER BOILS
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Series | DVHGDHQ0 2368 |
| Filter Type | Removable and Washable |
| Power Indicator | Yes |
| Lockable Lid | No |
| Dry Boil Protection | Yes |
| Auto Switch Off | Yes |
| Heating Element | Concealed Heating Element |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Sales Package | 1 |
| Other Features | Wide Spout for Easy Filling And Cleaning, 360 Cordless Kettle |
| Width | 14 cm |
| Height | 20 cm |
| Cord Length | 15 m |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 0.682 kg |
| Warranty Summary | 2 |
| Warranty Service Type | Home Service |
| Domestic Warranty | 2 |
| International Warranty | 2 |
Reviews
There are no reviews yet.