Description
Size 60 cm with Stainless Steel Body Suction Power : 1100m3/h Filter : cassette Filter with 3 speed Touch Operation 2 Led Lamp
Size 60 cm with Stainless Steel Body Suction Power : 1100m3/h Filter : cassette Filter with 3 speed Touch Operation 2 Led Lamp
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | health pure |
| Model Number | Elite Kitchen Chimney |
| Brand Color | black |
| Finish | stainless steel |
| Shape | hood |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Brass |
| Air Suction Capacity | 1100 CMH |
| Control Panel Type | touch |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Cassette Filter |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 230 |
| Engine Power | 230 |
| Height | 51 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 49 cm |
| Weight | 20 kg |
| Launch Year | 2018 |
| Warranty Summary | 1 year |
| Service Type | customer care |
| Covered in Warranty | NA |
| Not Covered in Warranty | broken glass |
Reviews
There are no reviews yet.