Description
Finish : Stainless Steel, 60cm, Curved Glass, Wall Mounted Push Operation, Baffle Filter Speed : 3 Speed, Dual LED lights
Finish : Stainless Steel, 60cm, Curved Glass, Wall Mounted Push Operation, Baffle Filter Speed : 3 Speed, Dual LED lights
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Installation & Demo | Once the product is delivered, please call the brand to schedule the installation & demo services., The product price is not inclusive of the installation service. Additional charges (if any) are to be paid directly to the service engineer. |
| Brand | health pure |
| Model Number | REX P (DJ) |
| Brand Color | silver |
| Finish | stainless steel |
| Shape | boat chimney |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material | Brass |
| Air Suction Capacity | 1100 CMH |
| Control Panel Type | push operation |
| Ductless | Yes |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Color | Grey |
| In-built Lights | Yes |
| Phase | Single-phase |
| Power Requirement | 230v |
| Engine Power | 1100 |
| Height | 51 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 20 kg |
| Launch Year | 2019 |
| Warranty Summary | 1 year |
| Service Type | na |
| Covered in Warranty | chimney |
| Not Covered in Warranty | broken glass |
Reviews
There are no reviews yet.