Description
High Air Delivery- 3800 m/hr** Auto-Fill Tank 4 Way Deflection Highly Efficient Honeycomb Pads Motorised Louver for Even Air Distribution Works on Inverter
High Air Delivery- 3800 m/hr** Auto-Fill Tank 4 Way Deflection Highly Efficient Honeycomb Pads Motorised Louver for Even Air Distribution Works on Inverter
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Hindware |
| Model Name | FASCINO High Air Delivery- 3800 m/hr Honeycomb Pads Motorised Louver -Inverter |
| Color | Black |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Water Tank Capacity | 100 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | No |
| Cooling Coverage Area | 500 sq ft |
| Air Throw Distance | 42 ft |
| Air Deflection | 4 WAYS |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Mosquito Net, Ionizer, Humidifier |
| Cooler Location | Indoor, Outdoor |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 128 cm x 63 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | Electrical Parts and Components Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.