Description
Very High Air Delivery 4000m/hr** , Strong Air Throw distance 13m , Bactoshield Honeycomb Pads , 3 Speed Control , 4 Way Air Deflection , Ice Chamber , Water level Indicator , Motorised Vertical Louvers Movement for even air distribution
Very High Air Delivery 4000m/hr** , Strong Air Throw distance 13m , Bactoshield Honeycomb Pads , 3 Speed Control , 4 Way Air Deflection , Ice Chamber , Water level Indicator , Motorised Vertical Louvers Movement for even air distribution
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Brand | Hindware |
| Model Name | Zetacool 87L (2022 Latest Model) Ice Cubes High Air Delivery 4000m/hr -Inverter |
| Color | Purple, White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | HONEYCOMB |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Water Tank Capacity | 87 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | LOW, MEDIUM, HIGH |
| Operating Mode | FAN MODE |
| Air Delivery | 4000 cfm |
| Air Throw Distance | 42 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 WAYS |
| Body Material | ABS BODY |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Overflow Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Ionizer |
| Power Requirement | AC 230 V – 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 1 W |
| Other Power Features | Inverter Compatible |
| Cooler Location | Indoor, Outdoor |
| Width x Height x Depth | 63 cm x 112 cm x 48 cm |
| Weight | 15.2 kg |
| Blower/Fan Diameter | 45 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty |
| Covered in Warranty | All Electrical Components and Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Any Damages due to Mishandling or Improper Storage, Running Appliance in an Improper Electric Condition, Chipping, Peeling or Dent |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
| Domestic Warranty | 1 Year |
Reviews
There are no reviews yet.